تمیز کردن مواد غذایی از سطح اجاق گاز

ساده ترین علت خاموش شدن شعله اجاق گاز به باقی ماندن مواد غذایی بر روی قطعات اجاق گاز می باشد.بارها ممکن است برای ما این اتفاق افتاده باشد، اگر این امر مخصوصا در یکی از شعله های اجاق گاز دیده شود میتوان دلیل آن را این موضوع دانست.

 تمام منافذی که روی مشعل وجود دارند، باید تمیز و عاری از هرگونه چربی باشند؛ زیرا یک انسداد جزئی در منافذ، می‌تواند مانع از گرم شدن ترموکوبل و روشن شدن شعله شود. مشعل اجاق گاز را روشن کرده ؛ در حالت عادی شعله ها باید به رنگ آبی بسوزند، اما اگر رنگ زرد و نارنجی باشند؛ علت آن مسدود بودن مسیر جریان گاز می باشد و چربی ها منافذ پایه شعله را گرفته اند.

برای از بین بردن چربی ها،در ابتدا اجاق را خاموش کرده و بگذارید که خنک شود. بعد از برداشتن میله‌های چدنی، سری شعله پخش کن را برداشته و مواد غذایی و چربی ها را  با یک حوله نم دار و تمیز  برداشته و با دقت با مواد شوینده تمیز کنید. بعد از سری نوبت تمیز کردن پایه مشعل است، می‌توانید از مواد شوینده قوی یا مواد پاک کننده طبیعی مثل جوش شیرین و سرکه برای تمیز کردن پایه استفاده کنید. برای تمیز کردن داخل پایه شعله، باید از دستگاه‌های مکنده کمک بگیرید؛ به هیچ عنوان داخل پایه شعله را با مواد شوینده مرطوب نکنید!.

برای مشاهدهپاک کننده مانیس مخصوص اجاق گاز کلیک کنید.خاموش شدن شعله هنگام پخت و پز

گاهی متوجه می‌شوید که شعله گاز، در حین پخت و پز غذا خاموش شده است. برای عیب یابی و برطرف کردن مشکل کافیست، ظرف غذایی که روی شعله گذاشته‌اید را برداشته و به مشعل‌ها نگاه کنید. سر ریز شدن غذا، ریختن روغن و پاشیدن آب روی شعله هنگام پختن خوراک، باعث خاموش شدن شعله می‌شود. برای رفع مشکل روشن نماندن گاز، شعله را خاموش و بگذارید خنک شود. سپس شعله پخش کن و مشعل را برداشته و با مواد شوینده بشوئید و بعد از خشک کردن، آن‌ها را سرجای خود قرار دهید.

ترموکوبل اجاق گاز را چک کنید

ترموکوبل مولد جریان برق می باشد و یک قطعه مهم و ضروری از نظر ایمنی برای محصولات گاز سوز می باشد. وقتی یکی از اجزای اجاق گاز کار خود را به درستی انجام ندهد،ترموکوپل جریان گاز را قطع کرده و مانع از روشن شدن اجاق گاز می شود.

ولوم اجاق گاز را گرفته و برای چند ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید، اگر شعله روشن نماند، این یعنی ترموکوپل شما نیاز به تعمییر دارد.

برای مشاهده اجاق گاز با ترموکوبل فوق سریع کلیک کنید.

جابه جایی شعله پخش کن

ممکن است هنگام قرار دادن ظروف مختلف روی شعله یا بعد از تمیز کردن اجاق گاز، شعله پخش کن جابه‌جا شود. اگر شعله پخش کن به درستی در مکان خود قرار نگرفته باشد، شعله مدت کوتاهی پس از روشن شدن خاموش خواهد شد. برای رفع این مشکل کافیست، بگذارید شعله خنک شده و سپس شعله پخش کن را در مکان خود قرار دهید.

برای مشاهده اجاق گاز با سرشعله های چدنی قابل شستوشو و فندک برقی باکیفیت کلیک کنید.

ولوم گاز

ولوم گاز را می‌پیچانید و شعله را زیاد می‌کنید اما شعله کم شده و یا حتی خاموش می‌شود. با خرابی پیچ و یا ولوم گاز شما دیگر اختیاری روی میزان شعله ندارید. شعله در این شرایط یا زیاد شده و یا آنقدر کم می‌شود که خاموش می‌گردد، اما چگونه باید تشخیص دهید که ولوم اجاق خراب است و ربطی به ترموکوپل ندارد؟
گیر کردن ولوم یا پیچ اجاق گاز در حین چرخش می‌تواند نشانه‌ای برای خرابی ولوم اجاق گاز باشد. خراب شدن بوبین نیز می‌تواند بر میزان شعله‌ها تاثیر بگذارد، بوبین قطعه‌ای است که در کنار ترموکوپل قرار دارد. ترموکوپل جریان الکترونیکی را به بوبین منتقل می‌کند. در صورتیکه شعله‌ها خاموش شوند، ترموکوپل از کار افتاده و بوبین نیز بدون جریان الکتریسیته، مسیر گاز را قطع می‌کند. با خراب شدن بوبین، اجاق گاز دیگر کنترلی بر مسیر جریان گاز ندارد، به همین دلیل شما نیز دیگر نمی‌توانید میزان شعله‌ها را کنترل کنید.

گیر کردن ولوم در هنگام پیچاندن و شل و لق زدن ولوم ها  می‌تواند دلیلی برای خاموش شدن شعله باشد. خرابی ولوم گاز بعد از مدتی استفاده کاملا طبیعی بوده و حتی در محصولات برند‌های سامسونگ و ال جی نیز دیده می‌شود.

برای مشاهده اجاق گاز با ولوم ضد حرارت کلیک کنید.

جرقه زن اجاق گاز

با چرخاندن ولوم گاز، جرقه زن در چینی فندک، با کمک سیم فندک جرقه را ایجاد کرده و شعله را روشن می‌کند. اگر الکترود جرقه زن، به درستی در جایگاه خود قرار نگرفته و فاصله آن با شعله‌ها استاندارد نباشد، اجاق روشن نخواهد شد. شکسته شدن چینی فندک هم، مانع از انتقال جرقه به سمت شعله شده و باعث خاموش شدن شعله می‌شود. اتصالی و پارگی سیم‌ها نیز، می‌تواند مانع از درست کار کردن جرقه زن شود.

ترانس فندک اجاق گاز، می‌تواند ولتاژ بالایی داشته و باید توسط تعمیرکار ماهر با وسایل مخصوص عیب یابی شود.پس با نمایندگی آن محصول ارتباط برقرارکنید.