عملکرد اصلی فیلتر هود، تمیز کردن هوا و جلوگیری از تجمع چربی و ذرات مواد غذایی است. این فیلترها باید به طور منظم تمیز شوند تا از ایجاد آلاینده های مضر در فضای خانه جلوگیری شود.فیلترهای آلومینیومی هود یکی از اجزایی هستند که باعث میشوند عملکرد موتور دستگاه بهتر و در نتیجه طول عمر هود شما بیشتر شود. بعد از مدتی استفاده از هود، حفره های موجود داخل فیلترهای آلومینیومی به طور کامل از چربی و دوده پر می شن و قابلیت جذب چربی ها و عبور مناسب هوا به سمت پروانه های دستگاه را از دست میدهند و اگر همینطور به حال خودشون رها شوند به موتور هود فشار می آید و کاهش طول عمر موتور هود شما را در پی خواهد داشت. پس شستن منظم و مراقبت از فیلترها خیلی مهم است.

خب قبل از آن به انواع فیلتر هود و نحوه جداسازی فیلتر هود می پردازیم.

انواع فیلتر هود

   1.فیلتر های گریس پارچه ای  

فیلترهای گریس، همانطور که از نام آن ها مشخص است، دودهای روغنی و گریس را فیلتر می کنند. تقریبا در تمام هودها به استثنای چند مدل قدیمی از این فیلترها استفاده می شود.

    2.  فیلترهای گریس فلزی 

فیلترهای گریس فلزی باید اغلب تمیز شوند. جنس این فیلترها معمولاً جنس آلومینیومی یا در برخی موارد فولاد ضد زنگ دارند. معمولا از فیلترهای مش یا فیلترهای بافل در هودها استفاده می شود که در پایه هود قابل مشاهده هستند.

   3.فیلترهای ذغالی

از فیلترهای زغالی فقط در هودهای بدون مجرا استفاده می شود زیرا هدف اصلی آن ها از بین بردن بو و دود می باشد که مرحله مهمی در تصفیه هوای آشپزخانه است. این فیلترها نباید تمیز شوند و قابل تمیز شدن نیز نیستند. بلکه هر سه تا چهار ماه باید تعویض شوند که بستگی به تعداد دفعات استفاده و نوع پخت و پز شما دارد.

چگونه فیلتر هود را جدا کنیم

نحوه ی جدا کردن فیلتر بر اساس مدل هود متفاوت است. با این حال، در تمام مدل ها، فیلترها به آسانی جدا می شوند. اما قبل از شروع جدا کردن فیلترها از هود، مطمئن شوید که دستگاه را خاموش کرده اید.

بهتر است ابتدا نگاهی به تنظیمات کلی هود بیندازید. آیا فیلترهای فلزی به وضوح قابل مشاهده هستند یا پنهان هستند؟ اولین قدم اطمینان از داشتن دید واضح به فیلترها می باشد. با استفاده از پیچ گوشتی، محافظ پلاستیکی یا فلزی را بردارید. در 95٪ موارد، محافظی وجود ندارد.

به محض دید واضح از فیلترها، باید بدانید که چگونه به بقیه دستگاه متصل شده اند. به یکی از موارد زیر باید توجه کنید:

 • چند پیچ، فیلترها را در جای خود نگه می دارند و باید باز شوند.
 • یک قفل T شکل یا مکانیزم مشابه فیلترها را در جای خود نگه می دارد.
 • یک اتصال دهنده فلزی / پلاستیکی وجود دارد که باید به اطراف چرخانده شود.
 • مکانیزم قفل آن راحت است. باید اهرم را فشار داده و بلند کنید تا فیلتر جدا شود.
 • باید دیواره ی هود که محافظ یک قسمت می باشد را فشار دهید و بچرخید تا فیلتر آزاد شود.

سخت ترین مکانیزمی که با آن روبرو می شوید، ترکیب تکیه گاه و اتصال دهنده می باشد که می توانید از از پیچ گوشتی استفاده کنید.

ترفندهای خانگی تمیز کردن فیلتر هود

1. آب جوش + جوش شیرین

 درون قابلمه آب بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید. سپس به آرامی نصف فنجان جوش شیرین را در آب بریزید. جوش شیرین را یکباره در آب نریزید. یک قاشق بریزید، کمی صبر کنید تا گاز و کف ایجاد شده از بین برود و سپس قاشق بعدی را اضافه کنید. فیلتر را در آب قرار دهید.پس از گذشت چند دقیقه تغییر رنگ آب و جدا شدن چربی را از فیلتر خواهید دید. پس از تمیز شدن فیلتر آن را با آب داغ بشویید.

2. مایع ظرفشویی + جوش شیرین

سینک ظرفشویی یا قابلمه و یا هر ظرف مناسب را با آب جوش پر کنید تا تمام قسمت فیلتر را بپوشاند.یک چهارم ( 60 گرم) جوش شیرین و یک قاشق غذا خوری مایع ظرفشویی را اضافه کنید و مواد ها را باهم ترکیب کنید. برای پاک کنندگی بیشتر میتوانید یک چهارم فنجان سرکه سفید یا قرمز اضافه کنید.اگر فیلتر شما در ظرف مناسب جا نمیگیرد هر بار یک قسمت از آن را تمیز کنید. پس از گذشت 15-30 دقیقه فیلتر را توسط یک برس تمیز کننده نرم تمیز کنید تا تمام ذرات و چربی ها از روی سطح فیلتر جدا شود.سپس محتویات ظرف را خارج و فیلتر را با آب گرم شستشو دهید. اگر چربی ها زیاد بود و جوابگو نبود، این کار را دوباره تکرارکنید. سپس با یک پارچه تمیز فیلتر را خشک کنید.

3. تمیز کردن فیلتر هود با قرص ماشین ظرفشویی

شما می توانید به جای استفاده از صابون ظرف یا پاک کننده چربی، از مواد شوینده ظرفشویی برای تمیز کردن استفاده کنید.

 1. فیلتر را زیر شیر آب خیس کنید (ترجیحاً با آب گرم زیرا کمی چربی از بین می رود).
 2. فیلتر مرطوب را در یک ظرف بزرگ یا ظرفشویی قرار دهید.
 3. مواد شوینده ماشین ظرفشویی را به تمام قسمت های فیلتر بمالید و پخش کنید.
 4. بگذارید فیلتر به مدت یک ساعت در ظرف بماند.
 5. آن را در ظرفشویی زیر آب داغ قرار داده و مواد شوینده و چربی ها را بشویید.
 6. مواد شوینده و اسکراب بیشتری را با استفاده از قلم مو یا مسواک استفاده کنید تا اثر چربی در گوشه ها نیز برداشته شود.
 7. در مورد فیلترهای بسیار چرب ممکن است مجبور شوید این روند را تکرار کنید و بگذارید یک ساعت دیگر بماند.

4.تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه با سرکه

به عنوان یک روش جایگزین، می توانید از ترکیب سرکه و جوش شیرین برای تمیز کردن فیلترها استفاده کنید.

 1. یک قابلمه بزرگ پیدا کنید و آن را به اندازه کافی پر از آب کنید.
 2. آب را بگذارید تا جوش بیاید.
 3. پس از جوش آمدن، 3 قاشق غذاخوری سرکه و 2 قاشق چای خوری جوش شیرین را به محلول اضافه کنید. جوش شیرین را به آهستگی اضافه کنید.
 4. فیلتر را درون ظرف بگذارید و اجازه دهید 30 دقیقه تا یک ساعت داخل آن بماند.
 5. فیلتر را با انبر برداشته و آن را در سینک ظرفشویی قرار داده و از دو طرف بشورید.

5.ترکیب چربی زدای آب گرم و صابون + آمونیاک

اگر هر ماه فیلترها را تمیز می کنید، این روش ساده فقط با استفاده از آب صابون و آمونیاک می باشد.

 1. در یک ظرف آب بریزید و آب صابون را به ظرف اضافه کنید. همچنین مقداری آمونیاک اضافه کنید تا کار راحت تر شود.
 2. محلول را به هم زده و سپس فیلتر را درون آن قرار دهید.
 3. از برس روی فیلتر استفاده کنید.

6.شستن فیلتر هود در ماشین ظرفشویی

اکثر هودهای امروزی مجهز به فیلترهای چربی آلومینیومی یا فولاد ضد زنگ هستند که قابل گذاشتن ماشین ظرفشویی می باشند. شما باید مشخصات محصول از جمله سازگاری با ماشین ظرفشویی را بررسی کنید یا با پشتیبانی مشتری ها تماس بگیرید.

با این حال، اگر نتوانسته اید مرتباً فیلترها را تمیز کنید، ممکن است چربی و خاک زیادی را به خود گرفته باشند. در این حالت، فقط قرار دادن آن ها در ماشین ظرفشویی کارساز نمی باشد، بلکه باید یکی از سه روش اول فیلترها را تمیز کنید.

اگر فیلترهای شما قابل شستشو با ماشین ظرفشویی هستند، بهتر است هر ماه آن ها را تمیز کنید. زیرا، اگر این کار را به طور مداوم انجام دهید، دیگر نگران استفاده از محلول های ویژه برای تمیز کردن آن ها نخواهید بود.

7. آب داغ + پودر صابون

 فیلتر را داخل ظرف آب داغ قرار دهید . بعد از چند دقیقه پودر صابون را اضافه کنید. بعد از ۱۵-۲۰ دقیقه با کمک برس چربی ها را از سطح فیلتر تمیز کنید. این کار را می توانید داخل ظرف روی حرارت هم انجام دهید.

نکات و توصیه ها

 

 1. استفاده از آب جوش در روند تمیز شدن فیلتر و زدودن چربی ها بسیار موثر است.

 

 1. هر دو طرف فیلتر را بشویید و مطمئن شوید که به طور کامل در آب فرو رفته است.

 

 1. اگر فیلتر خیلی کثیف باشد و جرم زیادی گرفته باشد ممکن است لازم باشد بیش از یک بار فرآیند تمیز کردن را تکرار کنید.

 

 1. قبل از نصب فیلتر هود مطمئن شوید که فیلتر شما کاملاً خشک است.

 

 1. در هنگام نصب دوباره فیلتر به هود دقت داشته باشید چرا که اگر فیلتر درست نصب نشود ممکن است هود نیز به درستی و دقیق کار نکرده و دچار مشکلاتی گردد.
 2. حتما ماهی یک بار نظافت فیلتر هود را انجام دهید تا رسوب کمتری بگیرد و راحتتر تمیز شود و عمر دستگاه بیشتر شود.

 امیدوارم توانسته باشیم با این مقاله به شما در نظافت فیلتر هود کمک کرده باشیم.

فروشگاه تجهیزات آشپزخانه تکنامیو عرضه کننده انواع تجهیزات آشپزخانه شامل انواع هود آشپزخانه ، اجاق گاز صفحه ای استیل و شیشه ای ، سینک ظرفشویی و شیرآلات بهداشتی می باشد برای اطلاعات بیشتر حتما از سایر بخش های وبسایت بازدید نمایید و وخرید خود را به راحتی ثبت نمایید  در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید در اسراع وقت پاسخگوی شما خواهیم بود.